Dostępna Przestrzeń Publiczna
Dostosowanie Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach.
Umowa nr PPA/000026/05/D zawarta z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie. Al. Jana Pawła II nr 13w ramach Programu „Dostępna przestrzeń publiczna”
Moduł Programu
Moduł A - Likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne.
Termin realizacji projektu
od 01-10-2023r.
Dofinansowanie z PFRON
270.774,35 złotych
Zakres dostosowań oraz dostępności uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania
W ramach dostępności architektonicznej zlikwidowane zostaną ostatecznie bariery w postaci schodów, gdyż zakup krzeseł ewakuacyjnych wyeliminuje schody nawet podczas przerw w dostawie prądu. W ramach dostępności informacyjno-komunikacyjnej zlikwidujemy bariery w komunikacji mieszkańców z kilkoma rodzajami niepełnosprawności z personelem instalując system przyzywowy, zlikwidujemy bariery w komunikacji osób z problemami słuchowymi poprzez zakup pętli indukcyjnych, uczynimy nasz teren i budynki bardziej dostępnymi osobom niedowidzącym i niewidomym poprzez oznakowanie obiektów stosownymi tabliczkami w języku Braille'a. oznakujemy stosownymi piktogramami sanitariaty ogólnodostępne oraz jadalnię, rehabilitację i gabinet lekarski co ułatwi orientację osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych.
W ramach projektu „Zwiększenie dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej dla osób z niepełnosprawnością na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach” dofinansowanego z programu zakupiono i zainstalowano:
- krzesła ewakuacyjne – 3 sztuki
- pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących z osprzętem : 3 sztuki
- nakładki na poręcze z oznakowaniem w języku Braille’a : 26 sztuk
- oznakowanie pokoi tabliczkami w języku Braille’a : 44 sztuki
- tabliczki funkcyjne pomieszczeń DPS w języku Braille’a: 80 sztuk
- oznakowanie tężni tabliczką w języku Braille’a: 1 sztuka
- plan tyflograficzny na nodze w języku Braille’a : 1 sztuka
- piktogramy dla osób z zaburzeniami funkcji poznawczych: 9 sztuk
- zamontowano sygnalizację przyzywową : na parterze budynku głównego, na pierwszym piętrze budynku głównego i w budynku oficyny
W ramach dostępności architektonicznej zlikwidowane zostały ostatecznie bariery w postaci schodów, gdyż zakup krzeseł ewakuacyjnych wyeliminował schody nawet podczas przerw w dostawie prądu. W ramach dostępności informacyjno-komunikacyjnej zlikwidowano bariery w komunikacji mieszkańców z kilkoma rodzajami niepełnosprawności z personelem instalując system przyzywowy, zlikwidowano bariery w komunikacji osób z problemami słuchowymi poprzez zakup pętli indukcyjnych, uczyniono nasz teren i budynki bardziej dostępnymi osobom niedowidzącym i niewidomym poprzez oznakowanie obiektów stosownymi tabliczkami w języku Braille'a. oznakowano stosownymi piktogramami sanitariaty ogólnodostępne oraz jadalnię, rehabilitację i gabinet lekarski co ułatwiło orientację osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych.
W wyniku realizacji projektu zwiększyła się dostępność do budynków Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach:
- dzięki zakupowi krzeseł ewakuacyjnych osoby z dysfunkcją narządów ruchu mają zapewnione bezpieczeństwo podczas pożaru z kondygnacji wyposażonych w schody, bariera architektoniczna w postaci schodów została zlikwidowana nawet podczas przerwy w dostawie prądu, kiedy windy nie działają a istnieje potrzeba transportu mieszkańca do lekarza bądź szpitala,
- dzięki zakupowi pętli indukcyjnych osoby z dysfunkcją narządów słuchu mają ułatwioną komunikację z personelem, zlikwidowano barierę w porozumiewaniu również dla osób z dysfunkcją narządów słuchu z zewnątrz załatwiających sprawy w naszym DPS,
- dzięki wykonaniu oznakowań w języku Braille’a poprzez zakup nakładek na poręcze, oznakowaniu pokoi, oznakowaniu tabliczkami funkcyjnymi pomieszczeń, oznakowaniem tężni, zakupowi planu tyflograficznego obiekty DPS w Brzezinach są w większym stopniu dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących,
- dzięki zakupowi piktogramów ułatwiono osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych orientację w przestrzeni DPS
- dzięki montażowi sygnalizacji przyzywowej, którą wykonano na parterze i I-szym piętrze budynku głównego oraz w budynku oficyny : zwiększono dostępność informacyjno komunikacyjną osobom z kilkoma rodzajami niepełnosprawności , w tym : ruchową (osoby leżące) z dysfunkcjami mowy – osoby głuchonieme i osoby niewidome. Naciśnięcie stosownego przycisku czy to w pomieszczeniu czy przyłóżkowego zawiadamia personel opiekuńczy o konieczności pojawienia się przy danym mieszkańca i zapoznaniu się z jego potrzebami, montaż sygnalizacji przyzywowej jest pomocny również w sytuacjach alarmowych i stanach zagrożenia życia.
Całkowite koszty projektu: 330 272,82 zł
Koszty realizacji w okresie sprawozdawczym: 330 272,82 zł w tym wydatki kwalifikowalne: 330 272,82 zł
Kwota dofinansowania przekazana przez PFRON: 270774,35 zł
Kwota dofinansowania przekazana przez PFRON, wykorzystana na realizację projektu: 264 218,26 zł
- w tym koszty bieżące: 32 666,26 zł
- w tym koszty inwestycyjne: 231 552,00 zł
Wkład własny przeznaczony na realizację projektu: 66 054,56 zł